منبع تحت فشار

منبع تحت فشار | منبع انبساط

منبع تحت فشار یا مخزن تحت فشار با ذخیره نمودن آب مورد نیاز دستگاه پمپ آب ، با فشار مناسب نیاز به روشن و خاموش شدن مداوم پمپ آب را کاهش می دهد. هرچه قدر حجم مخزن انبساط بیشتر باشد میزان دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب کاهش می یابد.

یکی از مزیت های منبع تحت فشار ، کاهش دادن مقدار هزینه های برق ، کاهش استهلاک پمپ، کاهش استهلاک شبکه آبرسانی داخل ساختمان با مهارنمودن میزان ضربات مکانیکی ناشی از روشن و خاموش شدن پمپ و… می باشد.

انواع منبع انبساط:

به طور کلی منبع تحت فشار به دو دسته منبع انبساط تیوپ دار و منبع انبساط بدون تیوپ که به مخزن انبساط دیافراگمی نیز مشهور است،‌تقسیم بندی می شود.

  • مخزن تحت فشار دیافراگمی :‌ در این نوع از منبع تحت فشار ، یا همان منبع دیافراگمی مخازن غشا یا همان دیافراگم محل ذخیره آب و هوای فشرده شده را از هم جدا می نماید.
  • منبع تحت فشار تیوپی: این نوع مخزن تحت فشار به جای دارا بودن دیافراگم ، دارای تیوپ داخل مخزن می باشد که آب و هوای فشرده شده را از هم جدا می نماید .

حال این سوال پیش می آید که کدام نوع از منابع تحت فشار بهتر است؟ آیا منبع تحت فشار تیوپی بهتر است یا منبع دیافراگمی؟

در پاسخ باید گفت که عمر منبع دیافراگمی معمولا از منبع تیوپی بهتر و بیشتر است. اما از لحاظ قیمتی منبع انبساط دیافراگمی گرانتر خواهد بود و همچنین تعمیرآن خیلی دشوار می باشد.

همچنین به دلیل نبود قطعات برای منبع دیافراگمی ، چنانچه این منبع تحت فشار خراب شود به احتمال بسیار زیاد مجبور به خرید یک منبع انبساط جدیدی می شویم.

برای خرید منبع تحت فشار دیافراگمی می توانیم روی برند زیلمت با عنوان منبع تحت فشار دیافراگمی زیلمت اقدام نماییم.

فشار کمترین و بیشترین تنظیم شده برای پمپ آب باید همیشه متناسب با فشار ماکزیمم و مینیممم و فشار اولیه منبع انبساط باشد.

چنانچه توان پمپ موردن نظر و حجم منبع تحت فشار و فشار ماکزیمم و میبینمم پمپ را درست انتخاب کنیم ، مانع از روشن شدن و  خاموش شدن مکرر پمپ آب می شویم. اگر این مسئله را رعایت نکنیم به شدت روی عمر پمپ آب و تیوپ منبع تحت فشار تاثیر می گذاریم.

یکی از راهکارهایی که می توانیم منبع تحت فشار را در برابر ضربات چکشی آب محافظت کنیم ، استفاده از لرزه گیر می باشد.

  • چگونه منبع تحت فشار را عیب یابی کنیم؟

ابتدا باید پمپ آب را خاموش کنیم  سپس شیر فلکه ورودی آن را هم ببندیم.

سپس نزدیک ترین شیر تخلیه پس از پمپ آب را باید بازکنیم . به شکلی که به صورت ثقلی آب داخل پمپ، مخزن تحت فشار و ولوله های آب تخلیه گردد. سپس شیر را باز میکنیم.

سپس مخزن انبساط را تکان می دهیم . چنانچه آب داخل مبنع تحت فشار باشد ، یعنی تیوپ منبع ترکیده است و باید آن را عوض نماییم.

به وسیله فشارسنج باید باد منبع را اندازه بگیریم. چنانچه فشار بالاتر از ۲psi از فشار استارت پمپ کمتر باشد به وسیله یک کمپرسور آن را باد نماییم. چنانچه فشار بیشتر از فشار استارت پمپ باشد ، باد آن را باید به میزان ۲psi کمتر از فشار استارت پمپ برسانیم.

به وسیله کف یک صابون هرگونه نشتی هوا را در محل شارژ باد چک می کنیم .

چنانچه تیوپ دچار پارگی یا پنچری باشد، پمپ به طور متناوب خاموش و روشن می شود. اگر این موضوع رعایت نشود ، پمپ آب به شدت از طول عمرش کاسته می شود.

نکته: یک نکته ای که همواره باید رعایت کنیم ، این است که مخزن تحت فشار هنگام نصب در هر پروژه ساختمانی نیازمند تنظیم مجدد  مقدار فشار باد می باشد.

به طور پیش فرض فشار باد مخزن تحت فشار می تواند ۲بار یا ۲۹psi باشد. فشار باد مخزن انبساط باید همواره کمی کمتر از میزان فشار استارت پمپ باشد.

این گونه تنظیمات را همواره باید پیش از ورود آب به منبع انبساط باید انجام شود و یا پس از آنکه آب منبع تحت فشار را به طور کامل تخلیه کردیم باید انجام دهیم .

چنانچه فشار باد مخزن انبساط خیلی کم باشد ، ساییدگی تیوپ به دیواره مخزن بیشتر خواهد شد و باعث کاهش عمر تیوپ منبع و یا پاره شدن زودهنگام آن می شود. چنانچه نصب منبع تحت فشار به شکل غیر تراز انجام شود، ساییدگی تیوپ به دیواره مخزن فلزی موجب پاره شدن زودهنگام آن می شود.

اگر فشار داخل منبع انبساط کم باشد، تیوپ منبع تحت فشار بیش از حد ظرفیتش از آب پر می شود و این دلیل هم باعث پارگی تیوپ می شود. ولی به دلیل فشار هوای ناکافی در مخزن در هنگام مصرف تنها بخش کوچکی از آب منبع تحت فشار به شبکه تزریق می شود.

طبق شرایط گفته شده اگر یک نفر شیر آب را باز کند، پمپ آب در سیکل های کوتاه روشن و خاموش می شود و باعث می شود که پمپ آب بیشتر از حد مجازش گرم شود و موجب سوختن آن نیز می گردد. البته لازم به ذکر است که چنانچه فشار هوای منبع تحت فشار آب نیز بیشتر از حد مجاز اندازه باشد هم همین اتفاق روی خواهد داد. به همین دلیل باید همواره حجم بسیار کمی آب تحت فشار که قابل تزریق کردن به شبکه آبرسانی ساختمان می باشد را در اختیار داشت .

  • نحوه بررسی فشار باد منبع انبساط:

برای بررسی نمودن مقدار فشار داخل منبع انبساط بسته و یا شارژ دوباره آن به یک مقدار فشارسنج و یک پمپ هوا نیاز داریم.

اولین کاری که بایستی انجام داد این است که اطمینان داشته باشیم فشاری را که در آن نقطه پمپ روشن می شود ؟ می دانیم.

از نحوه درست نشان دادن فشار در سیستم آبرسانی اطمینان حاصل کنیم.

میزان شارژ اولیه هوای منبع تحت فشار باید حتما ۲psi و یا حداکثر ۱۰ درصد کمتر از فشاری باشد که در آن نقطه پمپ روشن می گردد. یعنی همان فشار مینیمم یا استارت پمپ آب.

  • نحوه تشخیص سوراخ بودن تیوپ منبع تحت فشار:

در هنگامی که فشار ماکزیمم منبع تحت فشار در حالت خوبی قرار دارد، به سراغ شیر هوای بالای منبع انبساط می رویم . عموما روی این شیرهای سوزنی شکل یک درپوش سیاه رنگ قرار دارد. ابتدا باید درپوش را برداریم و پیش وسط شیر سوزنی را فشار دهیم . ( حالت خالی کردن باد لاستیک ماشین ) . آنگاه ملاحظه کنید که چه چیزی پیش خواهد آمد. چنانچه فقط هوا از آن جا خارج شود یعنی به احتمال خیلی زیاد تیوپ منبع تحت فشار سالم است. چنانچه از شیر سوزنی شکل به همراه هوا ، آب نیز خارج شد نتیجه خواهیم گرفت که تیوپ منبع انبساط بسته ترکیده است و یا سوراخ شده ، که در این حالت باید تیوپ منبع را تعویض نماییم.

چنانچه چند سالی است که از منبع تحت فشار استفاده می کنیم و همانند روزهای اولی آن کارایی مورد نظر را ندارد نیز باید تیوپ منبع تعویض شود . اما موضوع خیلی جدی نیست و میشود با آن مدارا کرد اما بهتر است تا تیوپ منبع انبساط تعویض گردد.

اگر پمپ آب به طور مکرر خاموش و روشن می شود احتمال می رود تا تیوپ منبع دچار پارگی یا ترکیدگی شده است . زیرا هوای داخل منبع تحت فشار را به طور کامل جذب کرده و حجم آن مملو از آب می شود. اگر چنین چیزی اتفاق افتاد هرچه سریعتر نسبت به تعویض تیوپ منبع تحت فشار اقدام کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + نه =