موارد کاربرد منبع تحت فشار و منبع دیافراگمی زیلمت

هدف از مخزن انبساط زیلمت محافظت از سیستم های گرمایش آب بسته و سیستم های آب گرم خانگی در برابر فشار بیش از حد است. مخزن تا حدی با هوا پر شده است که در صورت اندازه گیری صحیح، فشار آب اضافی ناشی از انبساط حرارتی را جذب می کند.

کاربرد منابع دیافراگمی و منبع تحت فشار زیلمت

همانطور که گفته شد مخزن انبساط منبعی است که برای محافظت از سیستم های گرمایش آب بسته و سیستم های آب گرم خانگی در برابر فشار بیش از حد ناشی از ظربه قوچ آب و انبساط حرارتی آب داخل سیستم آب بندی استفاده می شود. یک مخزن انبساط معمولاً به دو قسمت تقسیم می شود که توسط یک دیافراگم تقسیم می شود. یک طرف آن به لوله کشی سیستم گرمایش متصل است و با آب پر می شود. طرف دیگر حاوی گازی مانند نیتروژن تحت فشار است. با افزایش فشار آب در سیستم گرمایش، دیافراگم به سمت بیرون فشار می‌آورد و گاز را فشرده می‌کند و در نتیجه فشار اضافی را جذب می‌کند. آرایش دیافراگم به جلوگیری از انتقال نامطلوب هوا کمک می کند و به حفظ سطوح پایین اکسیژن در لوله ها کمک می کند، خوردگی در سیستم را کاهش می دهد و نیازهای تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و عمر مفید را افزایش می دهد

مخازن تحت فشار را می توان بر روی پمپ ها یا کنار آنها تعبیه می شوند و کار آنها ثابت نگه داشتن جریان آب قبل از روشن شدن پمپ است.

این نوع منابع به کاهش آلودگی صوتی پمپ ها کمک می کنند به این صورت که از خاموش و روشن شدن مکرر پمپ ها جلوگیری می کند و همچنین باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند.

این مخازن بسته به تعداد واحدهای موجود در یک ساختمان و متراژ هر واحد، می توانند کوچک یا بزرگ باشند.

در حالت کلی اندازه های مخازن تحت فشار به لیتر شناخته می شود. این مخازن در ابعاد ۱۰ ، ۲۰ ، ۳۰ و تا اندازه های بسیار زیاد ۱۰۰۰ لیتری و حتی در مصارف صنعتی و کارخانه ها بیش از این مقدار موجود می باشد.

فشار در این مخازن می تواند به دو صورت ایجاد شود:

۱- توسط تیوپ

۲ توسط -دیافراگم که به طور مفصل به آنها می پردازیم

منبع دیافراگمی زیلمت

در این مخازن پرده ای لاستیکی، بین هوا و آب در داخل مخزن وجود دارد و داخل مخزن را به دو قسمت خشک و  آب تقسیم می کند.

روی قسمت خشک وسیله ایی قرار دارد که توسط آن هوای پر فشار وارد تانک می شود. در قسمت محتوی آب هم خروجی ای وجود دارد که به پمپ وصل می شود.

هنگامی که پمپ کار می کند هوای پشت آن زیاد تر شده و وقتی به فشار مورد نظر رسید پمپ خاموش می شود. و در هنگام مصرف آب دیافراگم دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

این مخازن از لحاظ ساختاری، دوام بسیار بیشتری نسبت به مخازن تیوپی دارند.

همانطور که گفته شد این تانک ها از جنس فولاد یا فایبرگلاس هستند.

مدل فولادی جدید ارزان تر است و احتیاج کمتری به سرویس دارد که دیافراگمی هم داخل آن تعبیه شده است.

مخزن دیافراگمی اجازه می دهد تا بالشتک هوای سیستم از آب سیستم جدا شود. این روش از ورود آب جلوگیری می کند زیرا هوا بین دیواره مخزن و قسمت بیرونی مثانه دیافراگم و آب سیستم در طرف دیگر دیافراگم قرار دارد. پوسته مخزن جانبی آب ZILMET Hydro Plus دارای مواد غذایی با پوشش پودر اپوکسی است، علاوه بر این، این خانواده از مخازن دارای استاندارد NSF 61 هستند.

منبع تحت فشار زیلمت

مخازن تیوپی به مخازنی می گویند که دارای تیوپی درون مخزن هستند که آب را تحت فشار نگه می دارد، مخازن تیوپی از لحاظ دوام و کارایی، عملکرد کمتری نسبت به دیافراگمی دارند.

شایان ذکر است که تیوپ این منابع قابلیت تعویض را دارند و در صورت هر گونه خرابی و پارگی و ترکیدگی تیوپ موجود به راحتی می توان آنرا تعویض کرد.

کاربرد منبع تحت فشار زیلمت

مخازن تحت فشار زیلمت، کاربردهای مختلفی در صنایع کوچک و بزرگ و همچنین واحدهای تجاری و مسکونی مختلف دارند. برای مثال در مخازن هوای فشرده صنعتی و مخازن ذخیره‌سازی آب خانگی استفاده می‌شوند، یکی از کاربردهای مهم مخازن تحت فشار زیلمت، استفاده به عنوان مخزن ذخیره‌ی آب پشت پمپ‌های آب و بوستر پمپ های آبرسانی و آتش نشانی ساختمان است. استفاده از منبع تحت فشار زیلمت ایتالیا در کنار پمپ باعث می‌شود تا لازم نباشد پمپ آب با هر بار باز و بسته شدن شیر آب واحدها روشن شود.

مخزن تحت فشار چگونه ساخته می شود

مخزن تحت فشار دارای سه قسمت پوسته، تیوب و فلنچ است که پوسته خارجی آن اکثرا با ورق ۱.۵ میلیمتر پس از قرارگیری در زیر دستگاههای پرس مخصوص در کارخانه به صورت دو عدسی متقارن تولید و سپس بوسیله ی دستگاه های مجهز رباتیک جوشکاری می شوند، بعد از این مرحله، جوش ها تست می شوند و سپس تیوپ و فلنچ بر روی منبع تحت فشار آب (مخزن تحت فشار) نصب می شوند.

مخزن تحت فشار دیافراگمی زیلمت

درون منبع تحت فشار دیافراگمی، به دو قسمت تقسیم شده است. قسمت خشک که به وسیله یک شیر، هوای پر فشار وارد منبع آب می‌شود. قسمت دیگر منبع را هم آب تشکیل می‌دهد که از یک خروجی به پمپ آب متصل می‌گردد. به این صورت که هنگامی که پمپ آب شروع به کار کردن می‌کند، هوای پشت آن زیادتر شده و وقتی که به فشار مورد نظر رسید، پمپ خاموش می‌شود و زمان مصرف آب، دیافراگم بار دیگر به حالت اولیه باز می‌گردد. مخزن انبساط پمپ آب خانگی معمولا از جنس فولاد یا فایبرگلاس است که مدل فولادی آن مقرون به صرفه‌تر است و در تعداد دفعات کمتری نیاز به سرویس دارد.

باید توجه داشت که در صورت فشار اولیه‌ی خوب، بهتر است برای ورود آب به منبع از یک فیلتر دیسکی استفاده شود تا مانع ورود ذرات ریز، سنگ‌ریزه و… به‌ داخل منبع آب گردد و در نتیجه طول عمر و کارایی مخزن و پمپ افزایش یابد و در صورت استفاده از مخازن پلی اتیلنی بهتر است خروجی مخزن کمی بالاتر از کف مخزن نصب شود تا مشکلی پیش نیاید.

از مزایای منابع دیافراگمی می‌توان به دوام بسیار بالا، کارایی صددرصد و طول عمر بیشتر نسبت به مخازن تیوپی اشاره کرد. بطور کلی با وجود این که منابع تحت فشار دیافراگمی هزینه‌ی اولیه‌ی زیادی نسبت به منابع تحت فشار تیوپی دارند ولی استفاده از نوع دیافراگمی مقرون‌تر و بهتر از نوع تیوپی آن است. چرا که دوام بالا، طول عمر بیشتر و کارایی بهتری نسبت به منابع تحت فشار تیوپی دارند.

مخزن تحت فشار تیوپی زیلمت ایتالیا

مخازن تحت فشار تیوپی معمولا در سیستم‌های قدیمی آبرسانی کاربرد داشتند و به این صورت عمل می‌کنند که آب درون منبع به وسیله‌ی یک تیوپ، تحت فشار نگه داشته می‌شود.

استفاده از منبع تحت فشار پمپ آب خانگی تیوپی معایبی دارد. این مخازن از لحاظ دوام و کارایی، کارکرد کمتری نسبت به مخازن تحت فشار دیافراگمی دارند و به کار بردن آن‌ها در موارد زیاد باعث تغییر مزه و بوی آب می‌شود و همچنین به دلیل لاستیکی بودن به مرور زمان کم باد شده و تیوب داخلی آن سوراخ می‌گردد.

ویژگی ها و مزایا

  • تعمیر و نگهداری رایگان
  • ۲ سال گارانتی
  • نصب افقی و عمودی
  • ظرفیت ۲ تا ۱۰۰۰ لیتری
  • ساخته شده با روکش ضد خورندگی همراه با دیافراگم بوتیل درجه بالا مورد تایید FDA
  • آب از طریق اتصال آب از فولاد ضد زنگ ثبت شده وارد مخزن می شود
  • محافظت عالی توسط رنگ پلی اورتان دو قسمتی بر روی پوشش زیرین اپوکسی

برای عملکرد بهتر منبع تحت فشار زیلمت باید چه کاری انجام داد

برای عملکرد بهینه مخزن شما، پیش شارژ شما باید هر ۶ ماه یکبار بررسی شود. 

برای بررسی آن، ابتدا باید مخزن را با قطع برق پمپ و باز کردن یک شیر آب در خانه کاملاً تخلیه کنید. این باعث تخلیه مخزن می شود و اجازه نمی دهد که دوباره پر شود. در بالای مخزن یک دریچه هوا (شبیه به لاستیک های یک دوچرخه) پیدا خواهید کرد، برای بررسی فشار هوا از یک فشارسنج تایر استفاده کنید. برای تنظیم فشار هوا، استفاده از هر چیزی که هوای بیشتری را در یک پمپ بیشتر از دوچرخه ایجاد کند ممنوع است.

قیمت منبع تحت فشار زیلمت، قیمت منبع دیافراگمی زیلمت

جهت اطلاع از قیمت منبع پمپ آب و خرید منبع پمپ آبرسانی با کارشناسان شرکت آوین پمپ در ارتباط باشید.

منابع و مخازن زیلمت ایتالیا توسط شرکت آوین پمپ با قطعات اورجینال و با کیفیت تولید شده و بصورت مستقیم عرضه می شود که دارای ۲۴ ماه گارانتی معتبر شرکتی و خدمات پس از فروش می باشد.

همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد منابع تحت فشار و مخازن دیافراگمی با کارشناسان شرکت آوین پمپ در تماس باشید                                                                                                   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 5 =